Přenosné rentgeny
Dobrá zpráva je, že jsou přenosné rentgeny čím dál tím lehčí. Ta špatná je, že jich je na trhu čím dál více a těžko se vybírá.
Vzhledem k tomu, že různí výrobci udávají parametry tak, aby byly
výhodné pouze pro ně a naopak parametry, které jsou horší často potlačují nebo dokonce zatajují, budeme se zde snažit přehledně a nezávisle
srovnat podle dostupných údajů přístroje tak, aby byly porovnatelné.
Za jakékoliv poznatky z praxe budeme rádi, pište nám.
Srovnání přenosných rentgenů
GE x YXLON
ERESCO x SMART EVO 160kV
Rentgen SMART EVO má o 20% větší výkon a tím umožňuje prozařování s většími proudy, případně kratšími časy.
ERESCO x SMART EVO 200kV
Rentgen ERESCO umožňuje větší proudy pro malá napětí pod 100 kV, což ale nemá přílišný smysl, protože se tento rentgen 200 kV používá většinou pro napětí nad 120 kV.
ERESCO x SMART EVO 225kV
Rentgeny 42 MF4 a EVO 225 kV mají shodný výkon 900W. Tzn v pracovní oblasti mají shodný proud, rentgen EVO 225 kV má však ale vyšší napětí a přesto je ještě o jedno kilo lehčí.
Srovnání rentgenových skenerů
GE, DÜRR, CARESTREAM

Naše porovnání parametrů digitálních skenerů vychází z volně dostupných informací výrobců. Cena není naším hodnotícím kritériem, neboť ne u všech zařízeních se nám jí podařilo získat.
Přenosné - transportní rentgeny
Historie
Transportní rentgeny se začaly vyrábět okolo roku 1930.
Základem bylo napájení rentgenové lampy střídavým napětím, které rentgenová lampa jako dioda usměrnila.
Bylo proto možné umístit vysokonapěťový transformátor do stejného pouzdra s rentgenovou lampou. Odpadly velké stejnosměrné zdroje a vysokonapěťové kabely. Současně však nevýhodou byly především delší expoziční časy. Izolovány byly obvykle do napětí 200 kV olejem, větší plynem. Nevýhodou rentgenů izolovaných olejem byla velká váha, oproti plynu však lepší přenos tepla...